Husets generalforsamling er udsat igen og indtil videre. Skulle være afholdt torsdag den 22. april 2021.
Var oprindelig planlagt til tirsdag den 23. marts kl. 18, idet den i henhold til vedtægterne skal holdes hvert år i marts måned og indkaldes med 14 dages varsel, men Corona kom i vejen.
Et af de vigtige punkter på dagsorden er valg til bestyrelsen, idet der i ulige år er 3 bestyrelsesmedlemmer på valg. De 3 er: Arne Jensen, Jan Hansen og Jørgen Larsen. Endvidere skal der vælges 2 suppleanter og 1 revisor, hvor Jørgen Erik Kristensen er på valg.
Mød op og gør din indflydelse gældende!
Alle der har betalt kontingent for 2020 har stemmeret på generalforsamlingen.
Forsamlingshusets muligheder for at afholde arrangementer er naturligvis meget berørt af de restriktioner om forsamlingers størrelse og kan derfor heller ikke gennemføre arrangementer, hvor der deltager mere end 50 personer samtidig. Vi kan håbe at restriktioner omkring forsamlingers størrelse hæves, så vi igen kan afholde arrangementer med et blandet indhold – foredrag, underholdning, fællesspisninger, loppemarked og meget andet. Vi ser frem til, at vi igen kan åbne og få liv i huset.
Det vil være nærliggende, at der holdes en ”Åbningsfest”, når mulighederne byder sig. For udlejning af huset til private er de aktuelle retningslinjer meget stramme, idet der ikke må afholdes arrangementer, hvor antallet af personer ikke må være højere end 10, hvilket har betydet mange aflysninger og dermed mistede indtægter for huset. Vi håber meget, at det inden for en overskuelig tid, igen bliver muligt at holde private sammenkomster i huset.
De første 3 mdr. af 2021 planlægges ud fra de aktuelt gældende regler for forsamlinger og gennemføres naturligvis under iagttagelse af sundhedsmyndighedernes anbefalinger.
Når vi passer på hinanden kan alle være trygge ved at deltage i husets arrangementer.
På grund af de nye og strammere restriktioner for forsamlinger har bestyrelsen og støttegruppen besluttet at aflyse samtlige arrangementer i forsamlingshuset for resten af 2020
Det var ikke vores år. Vi havde set frem til et brag af et år – med vores mest ambitiøse program i husets historie – og vi var klar. Men sådan blev 2020 ikke.
Vi krydser fingre for at vi kommer stærkt tilbage i 2021, og i mellemtiden kan i holde jer orienteret gennem vores hjemmeside, vores facebookside og nyhedsbrevet.
Vi udviser rettidig omhu ved at udsætte/aflyse de nærmeste arrangementer . Indtil videre gælder det frem til og med fredagsbar 3/4. Vi håber at kunne programsætte disse snarest muligt.
Vi afventer udviklingen og vil løbende tage stilling til hvornår vi mener at kunne lukke op igen.
Vi kalder atter til Generalforsamlingen i Åbyskov Forsamlingshus.
25. Marts 2020 kl 18
Dagsorden ifølge vedtægtens § 9. Forslag der ønskes optaget til behandling indsendes til formanden inden den 18. Marts 2020. Forslag kan sendes pr. mail til formand@aabyskov-forsamlingshus.dk . Alle der har betalt kontingent for 2019 har stemmeret.
Efter generalforsamlingen serveres et let måltid. Tilmelding til generalforsamlingen er ikke nødvendig, men det er praktisk af hensyn til spisningen.
Frederik og Laura er naboer. Han studerer historie og hun er kokkelev. Frederik er optaget af sine studier, og har ikke rigtig tid til at det der med kærligheden. Alligevel lader han sig lokke til at oprette en profil på en datingside, og er dejligt overrasket da en spændende kvinde melder sig klar på banen.
Men da “daten” dukker op og fuldstændig overtager styringen af hans liv er han helt rundt på gulvet.
Harry, Frederiks far, får heller ikke et ben til jorden da han træffer damen, men til gengæld nyder han det i fulde drag. Endelig en anden der viser vejen!
Men – hvad var det lige der gik galt her? Kan du gætte det?
Spilledage og tilmelding
Der spilles lørdag den 1. februar, hvor der er generalprøve kl. 14 – der er gratis adgang – drikkevarer kan købes. Premiere samme dag kl. 18 med buffet. Efter forestillingen er der musik og dans ved Gate Sixtyfour. Pris til premieren: 225,00 kr./børn 100,00 kr., uden spisning 140,00 kr. inkl. kaffe/børn 50,00 kr.
2. forestilling er onsdag den 5. februar kl. 19.30, pris 100 kr. inkl. kaffe og kage/børn 50 kr. inkl. en sodavand.
3. forestilling er fredag den 7. februar kl. 18 med buffet, men ikke musik og dans – pris 175,00 kr./børn 100,00 kr.
Forret: Bordanretning Dild-Lakserulle på salatanretning Traditionel hvid sild med karrysalat og løgring Rugbrød Hjemmebagt Chiabatta brød Smør
Hovedret: Buffet Nakkefilet, fyldt, “à la Provence” Terriyaki marinerede kyllingeben Flødekartofler “natur” Porre flødekartofler Salatfantasi “Bettina” Tomat med Mozzarella anretning
Dessert: Buffet Stort ostebord med frugtvariationer Brød, kiks Bayrisk blommetærte Fløde Creme fraiche Kaffe, te, småkager
Holdet
Som spillere i stykket møder vi dem, der har været med tidligere og som nye på holdet er der instruktøren Helle Withen, der tidligere har været instruktør ved dilettant i forsamlingshuset, som ny lydmand har vi Jonas Mix Larsen. Vi er også glade for igen i år at have Jytte Pedersen som sufflør.
Hele holdet set fra venstre: Anders Jensen, Preben Gammelmark, Helle Ulm, Jonas Mix Larsen, Aase Kofoed, Helle Withen, Jytte Pedersen og Gitte L. Jensen.
Efter generalforsamlingen 6 marts 2019 har den nye bestyrelse fundet sammen og afholdt første bestyrelsesmøde 31/3-2019.
Første punkt på dagsordenen er at konstituere bestyrelsen, og her er resultatet:
Formand : Arne Jensen
Næstformand : Jan Hansen
Kasserer: Jørgen Larsen
Sekretær: Preben Gammelmark
Medlem: Elin Boss
Medlem: Aase Koefoed
Medlem: Karsten Grumløse
Suppleant: Jens-Åge Preisler
Suppleant: Ulla Henriksen
Vi ser frem til et dejligt og ambitiøst 2019 program.
Byggeriet er snart overstået og vi nyder allerede den nye indgang og de nye toiletter. Der er stadig meget at lave og bestyrelsen går allerede i gang med det næste møde om en uge – 8/4 – for at sikre fremdrift i planlagte aktiviteter.
NemTilmeld er nu endnu nemmere: 2 gode ændringer er nu på plads.
Dine ønsker
Vores gæster har ofte ønsker til placering, hvem man sidder sammen med – eller har andre kommentarer i forbindelse med deres tilmelding.
Dertil har vi længe haft et tekstfelt så man kan skrive det ved tilmeldingen – og også ændre det senere.
Dine gæster
Når du bestiller billetter for flere, kan det være dine gæster ikke kommer samtidigt – før dig eller efter dig. Det hjælper så ved indgangen når de nemt kan se hvem du har bestilt pladser til. Dertil har vi feltet : “Andre deltagere”.
Plads til at skrive
Det nye er – at vi på NemTilmeld har fået disse tekstfelter til at være større, så det er nu meget bekvemt at tilføje disse oplysninger.
Alle disse tiltag er til for at gøre det sikkert og gnidningsfrit at håndtere tilmeldinger til arrangementerne.
Mænd er af det onde, og VI vil IKKE have noget med dem at gøre. Veninderne har svoret denne veninde ed – og INGEN må bryde den. Ud med mændene!!!
Så meget er veninderne helt enige om – og de kender hinanden ud og ind. Anne er lidt kaotisk en gang imellem, Gitte føler hele verden er imod hende, Frida analyserer og kritiserer hele tiden, Diana laver den ene fake news efter den anden, og Helga taler næsten kun gennem mobiltelefonen. Men INTET kan splitte dem ad.
Og dog…….
Vi opfører “Farlig Fødselsdag” – et stykke skrevet af Henning Lindberg
Instruktør : Ellen Larsen Sufflør : Jytte Pedersen Lyd og teknik : Preben Gammelmark Gaffer : Anders Jensen
Stykket opføres 4 gange + generalprøve
Lørdag den 16 Marts kl. 14
Generalprøve – Som en nyhed er der gratis adgang til generalprøven. Der kan købes kaffe & kage – og baren er åben.
Lørdag den 16 Marts kl. 18, forestilling starter ca 19:30
Spisning: der serveres forret, buffet m. hovedretter og dessert. I pausen serveres kaffe. Pris 225 kr. inkl.spisning, forestilling, levende musik og dans. Børn 100 kr. Uden spisning er prisen 140 kr. Levende musik leveres af Dan & the Dominos – det bliver en fantastisk aften.
Søndag 17 Marts kl 14
I pausen serveres kaffe og kage Pris 100 kr. inkl. kaffe og kage. Børn 50 kr. inkl.1 sodavand
Tirsdag den 19 Marts kl. 19.30
Pris 100 kr. inkl. kaffe og kage. Børn 50 kr. inkl.1 sodavand
Fredag den 22. Marts kl. 18.00 , forestilling starter ca 19:30
Spisning: der serveres forret, buffet m. hovedretter og dessert. I pausen serveres kaffe. Pris 225 kr. inkl. spisning, forestilling, DJ-musik og dans. Børn 100 kr. Uden spisning er prisen 140 kr. DJ HARTZ sørger for musik og stemning til dansegulvet – der bliver gang i den.